THE GAME AWARDS 2020: HERE IS THE LIST OF ALL THE WINNERS

by Gamingstry

Between the announcements of new games, and the amazing trailers of all kinds that graced the evening of The Game Awards 2020, the awards went on, and we invite you to discover the list of winners. You can find below the list of categories, with the games named, and the winners in the first line in bold.

GAME OF THE YEAR

  • The Last Of Us Part II (Naughty Dog / Sony Interactive Entertainment)
  • Animal Crossing: New Horizons (Nintendo)
  • DOOM Eternal (id Software / Bethesda Softworks)
  • Final Fantasy VII Remake (Square Enix)
  • The ghost of Tsushima (Sucker Punch / Sony Interactive Entertainment)
  • Hades (Supergiant Games)

THE MOST ANTICIPATED GAME

  • Elden Ring (Software / Bandai Namco Entertainment)
  • The sequel to God of War (Sony Interactive Entertainment from Santa Monica Studio / Sony Interactive Entertainment)
  • Infinite Halo (343 Industries / Xbox Studios Game)
  • Horizon Forbidden West (Guerrilla Games / Sony Interactive Entertainment)
  • The sequel to The Legend Of Zelda: Breath of nature (Nintendo)
  • Resident Evil Village (Capcom)

BEST DEVELOPMENT

  • The Last Of Us Part II (Naughty Dog / Sony Interactive Entertainment)
  • Final Fantasy VII Remake (Square Enix)
  • The ghost of Tsushima (Sucker Punch / Sony Interactive Entertainment)
  • Hades (Supergiant Games)
  • Half-Life: Alyx (Valve)

BEST NARRATION

  • The Last Of Us in Part II (written by Neil Druckmann and Haley Brut)
  • 13 Sentinels: Aegis Rim (written by George Kamitani)
  • The Remake of Final Fantasy VII (written by Kazushige Nojima, Motomu Toriyama, Hiroaki Iwaki and Sachie Hirano)
  • The Ghost Of Tsushima (written by Ian Ryan, Liz Albl, Patrick Downs and Jordan Lemos)
  • Hades (written by Greg Kasavin)

BEST ART DIRECTION

  • The ghost of Tsushima (Sucker Punch / Sony Interactive Entertainment)
  • The Last Of Us Part II (Naughty Dog / Sony Interactive Entertainment)
  • Final Fantasy VII Remake (Square Enix)
  • Hades (Supergiant Games)
  • Ori and the Will of the Wisps (Moon Studios / Xbox Game Studios)

BEST SOUNDTRACK

  • Final Fantasy VII Remake (composed by Nobuo Uematsu, Masashi Hamazu and Mitsuto Suzuki)
  • DOOM Eternal (composed by Mick Gordon)
  • Hades (composed by Darren Korb)
  • Ori and the Will of the Wisps (composed by Garreth Coker)
  • The Last Of Us Part II (composed by Gustavo Santaolala

BEST SOUND DESIGN

  • The Last Of Us Part II (Naughty Dog / Sony Interactive Entertainment)
  • DOOM Eternal (software id / Bethesda Softworks)
  • Half-Life: Alyx (Valve)
  • The ghost of Tsushima (Sucker Punch / Sony Interactive Entertainment)
  • Resident Evil 3 (Capcom)

BEST PERFORMANCE

  • Laura Bailey-Abby in The Last Of Us Part II
  • Ashley Johnson-Ellie in The Last Of Us Part II
  • Daisuke Tsuji-Jin Sakai in the ghost of Tsushima
  • Logan Cunningham-Hades in Hades
  • Nadji Jeter-Miles Morales in Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

GAME WITH THE MOST REGULAR CONTENT

  • No Man’s Sky (Hello Games)
  • Apex Legends (Respawn Entertainment / Electronic Arts)
  • Destiny 2 (Bungie)
  • Call Of Duty: war zone (Infinity Ward / Activision)
  • Fortnite (Epic Games)

BEST INDIE GAME

  • Hades (Supergiant Games)
  • Carrion (Phobia Game Studio / Devolver Digital)
  • Falling Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic / Devolver Digital)
  • Spelunky 2 (Mossmouth)
  • Spiritfarer (Thunder Lotus

BEST MOBILE GAME

  • Among Us (Innersloth)
  • Mobile Call Of Duty (Timi Studios / Activision)
  • Genshin Impact (miHoYo)
  • Legends of Runeterra (Riot Games)
  • Pokemon Coffee Mix (Genius Sonority / Nintendo)

BEST COMMUNITY SUPPORT

  • Fall Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic / Devolver Digital)
  • Apex Legends (Respawn Entertainment / Electronic Arts)
  • Destiny 2 (Bungie)
  • Fortnite (Epic Games)
  • No Man’s Sky (Hello Games)
  • Valorant (Riot Games)

BEST VIRTUAL VR/AR GAME

  • Half-Life: Alyx (Valve)
  • Dreams (Media Molecule / Sony Interactive Entertainment)
  • Marvel Iron Man VR (camouflage / Sony Interactive Entertainment)
  • Star Wars: squadrons (Motive Studios / Electronic Arts)
  • The Living Dead: Saints and sinners (Skydance Interactive)

THE BEST INNOVATIVE GAME IN ACCESSIBILITY

  • The Last Of Us Part II (Naughty Dog / Sony Interactive Entertainment)
  • Assassin’s Creed Valhalla (Ubisoft Montreal / Ubisoft)
  • Grounded (Obsidian Entertainment / Xbox Game Studios)
  • Hyperdot (Tribe Games)
  • Watch Dogs: Legion (Ubisoft Toronto / Ubisoft)

BEST ACTION GAME

  • Hades (Supergiant Games)
  • Eternal Doom (identification Software / Bethesda Softworks)
  • Half Life: Alyx (Valve)
  • Nioh 2 (Ninja Team)
  • Streets of Rage 4 (Dotemu)

BEST ACTION-ADVENTURE GAME

  • The Last Of Us Part II (Naughty Dog / Sony Interactive Entertainment)
  • Assassin’s Creed Valhalla (Ubisoft Montreal / Ubisoft)
  • Ghost Of Tsushima (Sucker Punch / Sony Interactive Entertainment)
  • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales (Insomniac Games / Sony Interactive Entertainment)
  • Ori and the Will of the Wisps (Moon Studios / Xbox Game Studios)
  • Star Wars Jedi: Fallen Order (Respawn Entertainment / Electronic Arts)

BEST RPG GAME

  • Final Fantasy VII Remake (Square Enix)
  • Genshin impact (miHoYo)
  • Persona 5 Royal (Atlus / P Studio / Sega)
  • Wasteland 3 (inXile Entertainment / Deep Silver)
  • Yakuza: like a dragon (Ryu Ga Gotoku Studio / SEGA)

BEST FIGHTING GAME

  • Mortal Kombat 11 Ultimate (NetherRealm Studios / Warner Bros Interactive Entertainment)
  • Granblue Fantasy: Versus (Arc System Works / Cygames / XSEED Games)
  • Street Fighter V Champion Edition (Dimps / Capcom)
  • A Punch Man: a hero no one knows (Spike Chunsoft / Bandai Namco)
  • Under Night In-Birth Exe: Late [cl-R] (French-Bread / Arc System Works / Aksys Games)

BEST FAMILYGAME

  • Crossing animals: New Horizons (Nintendo)
  • Crash Bandicoot 4: it’s Time (Toys For Bob / Activision)
  • Fall Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic / Devolver Digital)
  • Mario Kart Live: local circuit (Velan Studios / Nintendo)
  • Minecraft Dungeons (Mojang / Double Eleven / Xbox Game Studios)
  • Paper Mario: The King of origami (smart systems / Nintendo)

BEST STRATEGY/SIMULATION GAME

  • Microsoft Flight Simulator (Asobo Studio / Xbox Game Studios)
  • Crusader Kings III (Paradox Development Studios / Paradox Interactive)
  • Desperados III (Mimimi Games / THQ Nordic)
  • Gear tactics (Splash Damage / The Coalition / Xbox Game Studios)
  • XCOM: Chimera Squad (Firaxis / 2K Games)

BEST SPORTS/RACING GAME

  • Tony Hawk Pro Skater 1 + 2 (Vicarious Visions / Activision)
  • DIRT 5 (Codemasters Cheshire / Codemasters)
  • F1 2020 (Codemasters Birmingham / Codemasters)
  • FIFA 21 (EA Vancouver / EA Sports)
  • NBA 2k21 (Visual Concepts / 2K Games)

BEST MULTIPLAYER GAME

  • Among Us (InnerslotH)
  • Animal Crossing: New Horizons (Nintendo)
  • Call Of Duty: war zone (Infinity Ward / Activision)
  • Falling Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic / Devolver Digital)
  • Valorant (Riot Games)

BEST DEBUT GAME

  • Phasmophobia (Kinetic Games)
  • Carrion (Phobia Game Studio / Devolver Digital)
  • Deadly Shell (Cold Symmetry / Playstack)
  • Raji: An Ancient Epic (Nods Games / Super.com)
  • Roki (Polygon Treehouse / UK Label)

CONTENT CREATOR OF THE YEAR

  • Valkyrae
  • Alanah Pearce
  • Jay Ann Lopez
  • Nickmercs
  • TimTheTatman

BEST ESPORTS GAME

  • League of Legends (Riot Games)
  • Call Of Duty: Modern Warfare (Infinity Ward / Raven Software / Activision)
  • Counter-Strike: Global Offensive (Valve)
  • Fortnite (Epic Games)
  • Valorant (Riot Games)

BEST ESPORTS PLAYER

  • Heo “Showmaker” Su (League of Legends)
  • Ian “Crimsix” Porter (Call of Duty)
  • Kim “Canyon” Geon-bu (League of Legends)
  • Anthony “Shotzzy” Cuevas-Castro (Call of Duty)
  • Matthieu “ZywOo” Herbaut (Counter-Strike : Global Offensive)

BEST ESPORT TEAM

  • G2 eSports (League of Legends)
  • Dawon Gaming (League of Legends)
  • Dallas Empire (Call of Duty)
  • San Francisco Shock (Overwatch)
  • Team Secret (DOTA 2)

BEST ESPORTS EVENT

  • League of Legends World Championship 2020)
  • Blast Premier: European final spring 2020 (Counter-Strike: Global Offensive)
  • Call Of Duty League Championship 2020)
  • IEM Katowice 2020 (Counter-Strike: Global Offensive)
  • Watching The 2020 League Final (Overwatch)

BEST ESPORTS COACH

  • Danny “Zonic” Sorensen (Counter-Strike: Global Offensive)
  • Dae-Hee “Crusty” Park (Overwatch)
  • Fabian “Grabbz” Lohmann (League of Legends)
  • Lee “Zefa” Jae-Min (League of Legends)
  • Raymond “Rambo” Lussier (Call Of Duty)

BEST ESPORTS HOST

  • Effje “Sjokz” Deportere
  • Alex “Goldenboy” Mendez
  • Alex “Machine” Richardson
  • James “Dash” Patterson
  • Jorien “Sheever” Van Der Heijden



Related Posts

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can change your cookie settings at any time if you wish. Accept Read More